Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Emax Kaplamalar (Lityum Disilikat)

Emax Kaplamalar

Uzun ömürlü, oldukça estetik, daha popüler ve pahalıdırlar. Emax, özellikle ön dişleriniz onarmak ya da sadece görünümü değiştirmek için en iyi seçeneklerden biridir.

Emax sistemi nedir?

Emax, Lityum disilikat camına dayanan ve kuvars, lityum dioksit, fosforoksit, alümina, potasyum oksit ve iz elementlerden oluşan tamamen seramik bir sistemdir.

Emax bazlı tüm seramik protezler, estetik, uzun ömür ve dayanıklılıklarından dolayı estetik-kozmetik diş hekimliğinde hızla yaygınlaşmaktadır.

Emax sistemi temel olarak ön bölgedeki kaplamaların uygulanması için endikedir.

Emax sistemi, ön dişlerinizin kaplamaları için en uygun olanıdır. Emax ayrıca ön bölgedeki kısa köprü gövdeleri için ideal seçimdir.

Emax tam porselenler, aşağıdaki kusurların düzeltilmesi için estetik-kozmetik bir çözüm sunar:

*Lekeli Dişler – Emax kaplamaları ile lekeli dişlerinize elveda deyin. Tamamen porselen kaplamalar yarı saydamdır ve mükemmel kırılma ve ufalanma direncine sahiptir. Diş beyazlatma işlemlerinin (Bleaching) sıklığından şikayetçi olanlar için kalıcı çözümler sunar.

*Çarpık Dişler – Emax Kaplamaları, özellikle ön bölgede, çarpık dişlerin yapısını ve şeklini düzgün hali getirmek için de kullanılabilir.

*Hasarlı Dişler – Geniş çürük kaviteleri bulunan veya travma nedeniyle kırılan dişler, Emax Kaplamaları ile de restore edilebilir.

*Kök Kanal Tedavisi uygulanan Dişler – Üzerine kök kanal işlemi yapılan dişler kırılgan olma eğilimindedir. Emax Kaplamalar, estetik özelliklerin yanı sıra bu tür dişlerin tekrar güçlendirilmesi için güçlü bir alternatif sunar.

Emax Kaplamalar Nasıl Hazırlanır?

Emax preslenmiş seramik Kaplama, Emax Kaplamalar için diş hekiminiz önce doğal diş yapısının (dolgu restorasyonlu da olabilir) ince bir tabakasını kaldırarak dişlerinizi hazırlayacaktır. Gerekli ölçüler alınır. Emax kaplama yapılacak sürece göre geçici dişleriniz yapıştırılır. Diş renginiz ve görünüm için hekiminiz dental fotoğrafçılık teknolojisinden faydalanabilir.

Laboratuvar aşamasında, frezeleme makinesi, protezin gerekli şeklini üretmek için lityum disilikatın (Emax) tek parça hazır bloğunu keser. Bu yüzden buna yekpare bir Kaplama diyoruz. Kaplama tek bir bloktan yapıldığından, daha güçlüdür.

Daha sonra diş hekiminiz kaplamayı dişinize göre prova eder, gerektiğinde ince ayarlamalar yapar ve dişinize yapıştırabilir.

emax ve gingivektomi ile gülüş tasarımı
Üst-ön 4 diş ‘Emax Kaplama’ uygulaması. Geniş yüzeyli dolgular ve diş aşınmaları.
Özel basamaklı kesimler ve retraksiyon iplikleri kullanılarak alınan ölçüler uygulamanın kusursuzluğu için olmazsa olmazdır.

Emax Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Emax sistem bazlı protezler, ön bölgedeki sabit protezlerin uygulanması için ideal kılan çeşitli avantajlara sahiptir:

*Doğal Dişlerinize En Yakın Görünüm

Tüm seramik protezler için önemli bir estetik gereklilik, doğal dişlerinize uygun yeterli şeffaflığa sahip olmaları gerektiğidir. Emax Kaplamalar, ön dişlerin restorasyonu için uygun kılan şeffaflık ve gerçekçi görünümün ideal karışımına sahiptir. Zirkonyum Kaplamalarından kesinlikle daha saydam ve doğaldırlar!!! Çünkü bir altyapıya ihtiyaç duymazlar!

*Tamamen Porselen protezler

Emax bazlı protezler porselenin altında metal alaşımı içermez. Bu, altta kalan metalin çirkin gri çizgisinin dişetlerinde görünmeyeceği ve Kaplamaların tıpkı doğal dişleriniz gibi görüneceği anlamına gelir.

*Dayanıklılık

Emax Kaplamalar, cam seramik olan ve mükemmel güce sahip olan lityum disilikattan hazırlanır. Bu nedenle, Emax Kaplamalarının klinik kullanım sırasında çatlama veya kırılma olasılığı daha düşüktür. Zirkonyum Kaplamaları ile karşılaştırıldığında daha az kırılma riski taşır.

*Diş Yapısının Korunması

Emax Kaplamaları mükemmel dayanıklılık ve kırılma direncine sahip olduklarından, bu kaplamalar çok ince kesitlerde hazırlanabilir. Bu sadece en uygun estetiği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dişlerin hazırlığı sırasında doğal diş yapısının en az şekilde kesilmesini sağlar. Diş yapısı ne kadar fazlaysa, ağız sağlığınız o kadar iyi olur.

*Diş Restorasyonu için Çoklu Seçenekler

Emax sistemi ile ilgili en iyi şey sadece seramik Kaplamalarla sınırlı olmamasıdır. Aksine, bu sistem veneers, inlays, onlays, overlays ve hatta gövdeli köprüleri uygulamak için de kullanılır.

Emax Kaplamanın Dezavantajları

Yüksek fiyat – en yüksek fiyatlar

*Arka / arka dişler için ideal değildir

Emax kaplamalar arka grup diş uygulamalarında çiğneme kuvvetine karşı kırılma direnci artabilir. Bunun nedeni ince olmalarıdır. Ancak, Emax Kaplamalar, sert ısırma için kullanmadığımız için ön dişler için daha uygundur. Arka dişlerde Emax kullanmak için, yeterli kalınlık elde etmek üzere normal kaplamalar kadar diş kesimi yapmak gerekir. Arka dişlerde kaplamaların sağlamlığı her zaman kalınlığa bağlıdır. Daha kalın kaplama, çiğneme kuvvetlerine dayanmayı arttırır.

*Koyu dişlere uymayabilir

Emax, zirkonyum altyapılı kaplamadan daha şeffaf olduğu için daha doğal görünür. Ancak, doğal dişinizdeki daha derin defektler, renklenmeler varsa zirkonyum altyapı bunları daha güzel kamufle ederek daha fazla estetik görünüm sunabilir.

*Sadece küçük köprüler için uygundur

Emax sadece tek dişi kaplamak için uygundur. Diş eksikleri kapatmak üzere köprü uygulamalarında dayanıklılık açısından tercih edilmez.

Emax’ın yeni çeşitleri

Son zamanlarda arka grup dişler -tek diş kaplamaları ve hatta köprü uygulamaları- için geliştilmiş çok daha yüksek güce (900 MPa !!!) sahip Zirkonyum oksit ve titanium bazlı Emaxler bulunsa da yüksek ekonomik maliyetleri yüzünden arka bölgede çok tercih edilmemektedir. Zirkonyum altyapılı porselenler arka bölgede daha çok uygulanmaktadır.

Emax Kaplamalar Lityum Disilikat Cam Kaplama

Emax Kaplamalar Lityum Disilikat Cam Kaplama

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

“Emax Kaplamalar (Lityum Disilikat)” için bir yanıt