Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği

ESTETİK ve KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Yapılan anketlere göre, Amerikalıların üçte ikisi; İYİ BİR GÜLÜMSEME’nin herhangi bir toplantı veya görüşmede, iletişim için güçlü bir etkisi olduğuna inanmaktalar. Herhangi bir meslek dalında, iyi bir gülüş, iş bulma şansınızı arttırır. İnsanların kişiliğinizde ilk not ettiği şey gülümsemenizdir ve tanıştığınız insanlar üzerinde gülümsemenin derin bir etkisi vardır.

Ne yazık ki, hepimiz müthiş bir gülümsemeyle doğmadık. İyi bir gülümsemeye sahip olanların bile gülümsemesini olumsuz etkileyebilecek farklı problemleri olabilir. İyi bir gülümsemeyi bozabilecek temel faktörlerden bazıları şunlardır:

Zayıf Ağız Hijyeni:

İyi bir gülümsemenin bozulmasının temel nedenlerinden biri ağız bakımı ihmalidir. Sonuçlar -görünüşte kötü renkten, çürük, çatlak, diş eti çekilmesi, kötü koku, gevşek dişler ve nihayet kaybedilen dişlere kadar- çeşitli olabilir.

Tütün ve Alkol:

Herhangi bir biçimde tütün kullanımı ve alkol kullanımı dişlerinizi lekeleyecektir.

İlaç Kullanımı:

Belirli ilaçların sürekli kullanımı, kötü renklenme de dahil olmak üzere diş sorunlarına neden olabilir.

Hastalık:

Uzun süreli hastalık ve mide asiditesi dişlerinizin rengini ve sağlığını doğrudan etkileyebilir.

Bruksizm sonucu diş diplerinde oluşan abfraksiyonların, kronik reflüyle beraber ağız asiditesinin artmasıyla çürüklerin agresif ilerlemesi
Kazalar:

Spor sırasında kazalar gerçekleşebilir ve dişleri etkileyebilir. Ne yazık ki, kazalarda en çok öne çıkan dişler ön dişlerdir.

Genetik:

Bazı insanlar çarpık veya bozuk sıralanmış dişlere kalıtsal yatkınlıkla sahiptir.

GÜLÜŞ TASARIMI SEÇENEKLERİ

Çeşitli durumlarda uygulanabilecek birçok seçenek vardır. Eski zamanların diş estetiği, şimdi çok bilimsel ve sanatsal bir mesleğe dönüşmüştür ve – Estetik Diş Hekimliği ve Kozmetik Diş Hekimliği- fizik, kimya, metalurji ile ilgili sanayideki ilerlemelerle desteklenmiştir. Estetik diş hekimliği tüm estetik ihtiyaçlarınız için bir çözüme sahiptir. Diş hekimleri estetik ihtiyaçlarınızı karşılamak için ellerinden geleni yapacaktır.

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği Sizin İçin Ne Yapabilir?

Diş hekiminiz ihtiyaçlarınıza ve profesyonel kararınıza göre size birçok alternatif sunabilir.

– Estetik Diş Hekimliği sadece gülümsemenizi iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda genel ağız ve diş sağlığınızı da iyileştirir.

– Kozmetik Diş Hekimliği ise tedavi gerektirmeyen durumlarda sadece görünüm iyileştirmesi ile ilgilidir. Bunun için sağlık sorunu taşımayan dişlerin kanal tedavisi hatta çekimi bile söz konusu olabilir.

-Diş Beyazlatma ve Ağartma ( BLEACHING ) :

Diş hekimleri tarafından uygulanan ve en sık kullanılan Kozmetik hizmetlerden biridir. Dişler çeşitli -yapısal( florozis, ilaç renklenmeleri vb.) ya da kazanılmış (kanal tedavisi vb.) – nedenlerden dolayı kötü renkli veya lekeli olabilir. Bu durum ‘profesyonel veya evde beyazlatma’ uygulamaları gerektirir. Profesyonel diş beyazlatma da genellikle %38 oranlarında hidrojen peroksit içeren beyazlatma maddeleri uygulanırken, ev tipi beyazlatma sistemlerinde bu oran güvenlik sebebiyle %10 seviyelerine kadar düşmekte ve etkisi doğal olarak azalmaktadır. Diş Beyazlatma uygulaması sonrası anlık sonuçlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebildiği gibi kısa dönem sonuçları ve uzun dönem kalıcılığı kişinin diyetiyle ve ağız bakım alışkanlıkları ile ilişkilidir. 

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği
*Profesyonel Diş beyazlatma

Diş hekimi bu tip beyazlatma işlemini klinikte uygular. Beyazlatma maddesinin diş etlerinize taşmaması için özel dişeti bariyerleri, yanaklarınıza temasını engellemek içinse ekartör (ağız açıcı ) kullanılır. Beyazlatıcı madde diş yüzeylerine uygulanır. Özel bir ışık kaynağı (mavi ışık) yardımı ile aktive edilebildiği gibi Diod laser cihazlarıyla da aktivasyon sağlanabilir. Uygulama sonrası beyazlatma maddesi uygun şekilde diş yüzeylerinden temizlenir. Genel uygulama bir randevuda 20 dakikalık iki kür şeklinde toplam 40 dakika uygulamadır. İşlem toplamda yaklaşık 60 dakikadır. Uygulama ile ilgili en sık sorulan soru diş hassasiyetleridir. Uygulama esnasında yüksek sıklıkla hassasiyet görülmezken, düşük sıklıkta anlık hassasiyetlerin olabileceğini bilmekte fayda vardır.

Tüm diş beyazlatmaya ilaveten, önceden kanal tedavisi görmüş dişler (canlılığını yitirmiş diş sinir-damar paketi bulundurmadığı için beslenemez ve renk kaybına uğrayabilir) ve florozis benzeri yaygın lekelerin bulunduğu durumlar için özel beyazlatma sistemleri mevcuttur.

*Evde beyazlatma

Diş hekiminiz, dişlerinizin ölçülerini alarak kişiye özel beyazlatma plakları oluşturur. Plaklar hekiminizin size vereceği beyazlatma maddesi ile doldurulur ve dişlerinize yerleştirilir Evde beyazlatma için, piyasadan ev beyazlatma kitleri de satın alabilirsiniz. Evde beyazlatma ekonomik olmasına rağmen ciddi sakıncaları vardır. Kit içinde bulunan hazır kalıplar dişlerinize tam oturmayabilir, kimyasallar diş etlerine taşabilir ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Sonuç, profesyonel beyazlatma kadar etkili değildir, çünkü güvenlik nedeniyle, kullanılan kimyasalın çok seyreltik olması gereklidir.

-Diş Kaplama ve Köprüler (Dental kuron ve köprüler), Veneerler (Ön Yüz Kaplamalar) ve İnlay-Onlay porselen dolgular

-Beyazlatma sonuçları sizi tatmin etmiyorsa veya tekrarlanan beyazlatma işlemlerinden kurtulmak istiyorsanız

emax ve gingivektomi ile gülüş tasarımı

-Yıpranmış dişleriniz

-Kötü şekilli dişleriniz (çapraşık vb.)

-Kırık / Aşınmış Dişleriniz

-Boşluklu (Diestema) dişleriniz

Varsa kalıcı seçeneklerdir.

NOT: Detaylı bilgiyi ‘’Veneer ve Diş Kaplamaları’’ bölümlerini okuyarak edinebilirsiniz.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği