Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Porselen Lamina Veneerler (Ön Yüz Kaplamalar)

lamina veneer porselen ön yüz kaplama - sonrası

Porselen Lamina Veneerler Yaprak Porselen

Porselen Lamina Veneerler Yaprak Porselen , hatalı, kötü renkli, lekeli ve çarpık dişleri düzeltmek için diş hekimliğinde kullanılan en iyi yollardan biri olarak kabul edilir. Diş yüzeyine, parlak, doğal ve estetik bir gülümseme sağlayan kişiye özel tasarlanmış porselen bir tabaka yerleştirilir. Görünüşleri tıpkı cam gibidir ve yarı saydamdır, doğal dişlerden ayırt edilmesi zordur. Eğer tedavi uzman bir diş hekimi tarafından yapılırsa laminalar olağanüstü estetik sonuçlar verir.

Hastamız, kliniğimize yukarıda belirtilen sebeplerle ziyaret ettiğinde tedavi planlaması düşünülen dişlerin profesyonel tasarımı ve doğru fiyatlandırması için basit bir ölçü alınır ve bitiş tasarımını oluşturacak MOCK-UP yapılır.

    ‘’Bir hastanın arzu ettiği değişikliklerin kendi ağızlarında neye benzeyeceğini düşünmesi zordur

Geri dönüşü olmayan bir şey tamamlanmadan önce onlara göstermenin en iyi yolu MOCK-UP’tır

Bu arada hastamızın farklı açılardan portre, gülümseme ve ağız içi görüntüleri alınır.

Profesyonel uygulanan bir ‘’GÜLÜŞ TASARIMI’’ için Dental Fotoğrafçılık ve Mock-Up vazgeçilmez bir unsurdur. Bunlar sayesinde dişlere uygulanacak kesim miktarları ve Pembe Estetik için gerekli dişeti seviyeleri önceden planlanır. Böylece ilk seansta yapılan doğaçlama işlemlerin neden olabileceği sürpriz hayal kırıklıkları baştan engellenmiş olur.

Birinci seansta her diş, mine yüzeyinin uygun miktarlarda küçültülmesiyle hazırlanır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Uygulamada ‘’Rubber-Dam’’ izolasyonu ve dişeti seviyesinde çok daha iyi ölçü alınmasına yarayan ‘’Retraksiyon iplikleri’’ kullanılır. Preperasyon sonrası, kişiye özel tasarlanan mükemmel-özel yapım laminaların oluşmasına yardımcı olan dişlerin ölçüsü alınır.

rubberdam ile lamine diş yapıştırma
Rubber-dam uygulaması.
Diş kesimleri öncesinde ve yapıştırma esnasında uygulanır.
Son porselen laminaların hazırlanması

yaklaşıkbir hafta sürer. Kişi bu süreci, önceden hazırlanan mock-up sayesinde hemen uygulanacak olan geçici kaplamalarla, son haline çok yakın bir görünümle geçirir.

İkinci seansta, yapılmış olan laminalar özel deneme materyalleriyle prova edilir ve ince ayarlamalar hekim-hasta kararıyla değerlendirilir.

Üçüncü ve son seans Porselen laminaların yapıştırılmasıdır. Bu basit bir süreç değildir ve diş hekimi adına büyük bir hassasiyet ve beceri gerektirir.

Gerekli izolasyon Rubber-Dam ile sağlanır. Hastanın dişleri temizlenir, parlatılır ve ondan sonra yapıştırma materyali laminalara uygulanır. Daha sonra porselen lamina tabakaları dişlere yapıştırılır.

Porselen laminalar doğal dişler gibi işlem görebilir, düzenli olarak fırçalanabilir ve temizlenebilir. Zaman geçtikçe, ağzın doğal bir parçası haline gelirler. Porselen laminalar çay, kahve ve sigara lekelerine karşı oldukça dirençlidir.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

“Porselen Lamina Veneerler (Ön Yüz Kaplamalar)” için bir yanıt