Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Aynı Gün Diş implantları

Aynı Gün Diş İmplantları

Risk ve Avantajlar

Bir diş implantı yerleştirmek uzun bir süreçtir ancak günümüzde uygun vakalarda tek seans içinde bitirilebilir. Diş protezi yaptırmak için birkaç ay, birkaç ameliyat beklemek zorunda olmadığımız vakalar mevcuttur.

Aynı gün diş implantları geleneksel diş implantlarından biraz farklıdır. Geleneksel diş implantları, evreleri ve hastanın iyileşmesi de dahil olmak üzere normal olarak 2 ay ile 6 ay arasında sürebilir. Ancak aynı gün diş implantları geleneksel olanlardan daha kolaydır ve hasta hızlı bir şekilde konforuna kavuşur.

Yararları

Aynı gün implant, kişinin normal yaşama daha çabuk dönmesine yardımcı olur ve orijinal dişlerini kaybettikten sonra bütün görünümünü tekrar kazanmanın en hızlı yoludur.

Bir dişini kaybeden kişi, dental implantlarla geleneksel diş restorasyon prosedüründen geçerse, önceki görüntüsünü almak için birkaç ay beklemelidir. Bununla birlikte, aynı gün implantta kişi eski görünümüne birkaç saat içinde ulaşabilir.

Riskler

Aynı gün diş implantının bazı faydalarıyla birlikte riskleri de vardır.

En büyük risk implantların başarısızlığıdır. Aynı gün diş implantları, tüm diş implantları işlemini tamamlamak için daha az zaman alır. Yerleştirildikten sonra geleneksel implantta, kemik ve implant 2-6 ay sürede mükemmel bir şekilde bağlanır. (ossointegrasyon). Bunun sebebi bu süreçte implant üzerine diş takılmadığından dolayı maruz kalmadığı olumsuz çiğneme kuvvetleri basıncıdır.

Aynı gün implantda bu süreç yaşanmaz, böylece kemik ve vida arasındaki bağlanma zamana kalmıştır. Tüm sürecin başarısız olma riski vardır.

Aynı gün implant uygulaması hekim-hasta tarafından riskleri bilinerek alınması gerekli bir karardır. İmplant kayıplarında işlem tekrarlanacağı için maddi zarara uğrama riski de bulunmaktadır.

İmplant Markaları Önemli midir?

Günümüzde farklı ticari firmaların çeşitli boy ve çaplarda implantları bulunmasına rağmen çene kemiklerinin etrafında ki anatomik koşullar nedeniyle implant yapımının zorlaştığı durumlar için alternatif uygulamalar (sinüs lifting, kemik ogmentasyonları vb.) bulunmaktadır. Bununla birlikte bu uygulamalar maliyetleri ciddi anlamda yükseltmektedir. Başarı oranları da tedavinin zorluğuna göre değişmektedir.

Uygun şartlarda yapılan implantların kemiğe kaynama (osseointegrasyon) süreleri kemik yoğunluklarına göre değişmekle birlikte alt çenede 1-2 ay, üst çenede 2-3 aydır. Yapılacak artı kemik uygulamaları sürenin uzamasına neden olabilir.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

Tek Seans Aynı Gün Diş implant

Tek Seans Aynı Gün Diş implant

“Aynı Gün Diş implantları” için bir yanıt