Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

BRUKSİZM ( Diş sıkma ve gıcırdatma ) Nedir? Bruksizm İçin Botulinum Toksini ( BOTOKS ) Tedavisi

BRUKSİZM Nedir? Bruksizm İçin Botulinum Toksini (BOTOKS) Tedavisi

Bruksizm, Diş sıkma ve gıcırdatmanın tıbbi ismidir. Bilinçli ya da farkında olmadan uyanık ya da uyku durumunda oluşabilir. Ayrıca, Fiziksel ağrı ve şiddetli diş problemlerine yol açabilir.

***Bruksizm baş-boyun ağrıları, kulak ağrıları, yüz ağrısı ve hatta migrene neden olabilir.

Yaygın ağrılar

Bruksizm’den kaynaklanan diş problemleri, diş minesinin kaybolması, diş hassasiyetinin artması, dişlerin kesici kenarları ile çiğneyici yüzeylerinin düzleşmesi ve/veya yontulması (Atrizyon), diş diplerinin açılması (Abfraksiyon) ile karakterizedir.

çene botoksu öncesi sonrası
Dişlerin kesici kenarlarının düzleşmesi ve diş diplerindeki açılmaların çürükle sonlanması

Bruksizmli kişiler sıklıkla ağrılı bir çene ile uyanırlar. Bunun yanında, bruksizm’in bir başka yan etkisi, alt çene köşesinde bulunan çiğneme kasının (MASSATER KASI) hipertorfisine (şişliği) neden olmasıdır. Yaygın olarak botulinum toksini olarak bilinen Botulinum Toksini Tip A ile yapılan tedaviler, çene ağrısından, baş ağrılarından ve Bruksizm ile bağlantılı diğer rahatsız edici sorunlara etkili bir rahatlama sağlayabilir. Sonuç olarak, bruksizm için Botulinum toksin tedavileri çene köşesinin görünümünü de yumuşatabilir.

Botulinum Toksin (BOTOKS) ve Geleneksel Bruksizm Tedavileri

Her şeyden önce, botulinum toksin aşırı kas aktivitesini ve kas spazmını tedavi etmek için ideal bir tedavi seçeneği olduğu kanıtlanmıştır.  Ancak, ‘Anti-enflamatuar ilaçlar’ ve ‘Gece Plakları’ sorunun kaynağını ortadan kaldırmaz. Her ne kadar gece plakları, dişleri aşınmalardan koruyabilseler de, bruksizmin ağrılı yan etkilerini durdurmada etkili değildir.

Prosedür

Belirli ünitelerde botulinum toksini (Botoks) doğrudan masseter kas içine (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte edilir. Sonuç olarak dişlerin aşınmasını ve çenenin aşırı sıkılmasını önleyecek kadar zayıflatır. Ek olarak, TMJ (temporomandibular-çene eklemi) ve baş ağrısına verilen hasar ortadan kaldırılabilir. Bununla birlikte, çiğneme ve yüz ifadeleri, hiçbir zaman etkilenmez.

Uygulama basit insülin iğneleriyle ağrısız-acısız şekilde uygulanır.

Bruksizm için Botulinum Toksininin Etkinliği

Bruksizm tedavisinde kullanılan botulinum toksinin etki süresi tipik olarak 3-4 aydır. Bununla birlikte, tek seans bruksizm şikayetlerini rahatlatsa da, tedavi anlamında kalıcılığı sağlamak için ortalama 2 yıl birbirini takip eden seansların uygulanması kas hafızası kontrolü için önemlidir.

Çocuklarda Bruksizm

Bruksizmin genetik geçişi konusu neredeyse netleşmiştir. Benzer şekilde, ebeveynlerden birisi ya da ikisinde bulunuyorsa çocuklarınız da bundan etkilenebilir. Her şeyden önce, endişelenmek yerine düzenli diş hekimi muayeneleriniz durumun kontrolde olması açısından iyidir. Ek olarak ihtiyaç durumunda hekiminiz plak yapımını tercih edebilir.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

çene botoksu öncesi sonrası

çene botoksu öncesi sonrası