Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Diş kaplama ve Köprü (Dental Kuron ve Köprü)

Diş kaplaması ve Köprü (Dental Kuron ve Köprü) Çeşitleri

dişler üzerine porselen kaplama uygulaması

Diş kaplamaları restoratif diş hekimliğinde kırık / hasar görmüş bir dişi eski haline getirmek için kullanılır. Avantajları ve dezavantajları olan çok sayıda farklı tipleri mevcuttur.

Diş kaplaması nedir, ne zaman kullanılır ve özellikleri nelerdir?

Diş kaplaması, diş şeklindeki yapay bir başlıktır. Boyutunu, şeklini, görünümünü yeniden oluşturmak ve gücünü artırmak için belirli bir dişi kaplar ya da diş eksikliğini gidermek için eksik bölgenin yanında ki dişlerin köprü ayağı olarak kullanılması ile uygulanır. Kaplama yapıştırıldığında, dişin görünen kısmını tamamen kapatır. Doğal bir diş gibi görünür. İdeal kullanım süresi 5-10 yıl arasındadır. İyi bir ağız bakımı ve düzenli Diş Hekimi kontrolleri ile kullanım ömrü uzatılabilir.

Bir diş kaplamasına ne zaman ihtiyaç duyarız?

-Kök kanal tedavisinden sonra
Kanal tedavisi ve yüksek madde kaybı olan dişler
-Dişin yapısal kusurlarında

Amalogenesis imperfecta ve dentinogenesis imperfecta gibi bazı hastalıklar veya Fluorosis gibi kronik durumlar diş minesini ve dentini zayıflatır. Bu gibi durumlarda, kaplama yardımcı olur.

-Büyük dolgulardan sonra

Kanal tedavisi gerektirmeyen derin çürüklerde büyük hacimli dolgular kullanılır. Dolgu işlemi sonrası ince bir diş çeperi kaldığı için diş kırılganlığı artar. Bu gibi durumlarda ancak bir kaplaması dişinizi koruyabilir.

Kompozit restorasyonu
-Kırık diş

Trafik kazaları, salıncak çarpmaları, sert cisimlerin ısırılması, sportif kazalar vb. durumlarda, dişinizin kırılan kısmı bir dolguyla tekrar yapılabilse de, uzun süre dayanıklı olmayabilir. Bu gibi durumlarda uygulanacak bir kaplama işlemi, dişinizin eskisi kadar iyi olmasını sağlayacaktır.

Kanal tedavisi sonrası kaplaması yapılmayan diş
-Eksik diş
Eksik diş

Diş Kaplama, diş eksikliğinizin köprü veya implant ile tamamlanmasını sağlar.

Köprü, iki diş arasındaki boşluğu kapatan protezdir. Köprü uygulaması için, eksik bölgenin yanında ki iki diş kullanılır. Bu dişler köprü ayağı olarak isimlendirilir ve eksik bölge köprü gövdesi ile köprü ayaklarına bağlanır. Kaplamalar, implant üzeri tek diş veya implant üstü köprü planlamalarında da uygulanır.

-Şekilsiz dişler

Bazı dişler doğumdan beri ideal bir şekle sahip olmayabilir. Kaplama böyle dişlerin estetik açıdan normal görünmesine yardımcı olur.

-Ağır lekeli dişler

Bazı durumlarda (örneğin antibiyotik lekeleri, floroz* gibi), dişler o kadar ağır lekelenir ki beyazlatma işlemleri etkisiz kalır. Diş kaplaması bu lekeleri maskelemenize yardımcı olur.

*Floroz, çeşitli nedenlerle fazla florür alımıyla dişlerde istenmeyen lekelere neden olan bir durumdur.
-Mükemmel gülüş için

Gülüşünü iyileştirmek isteyebilirsiniz. Diş kaplamaları, ‘GÜLÜŞ TASARIMI’ için en iyi seçenektir.

Diş Kaplama Tedavisi Prosedürü

Diş hekiminiz ilk önce kaplama gerektiren diş ve/veya dişlerinizi muayene eder. Muayene sonucu mevcut endikasyona göre yapılacak işlemler için süreç belirlenir.

Kaplama yapmak modern teknoloji ve teknikler sayesinde acısız ve basit bir hale gelmiştir.

Çeşitli Diş Kaplama Tipleri

Seçilebilecek çok sayıda farklı diş kaplaması vardır. Hepsinin kendi avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

-Tam Metal Kaplamalar (Altın, Nikel-krom vb.)

Adından da anlaşılacağı gibi metalden yapılmış kaplamalardır. Ayrıca alaşım olarak bilinen çeşitli metallerin kombinasyonu da olabilirler. Estetik olmadıkları için kullanımı çok azalmıştır.

*Paslanmaz çelik kaplamalar hazır kaplamalar olarak da bilinen tam metal kaplamalardan birisidir. Süt dişlerinde kullanımı yaygındır. Tek seansta diş hekimi tarafından şekillendirilip süt dişine uygulanır.

-Seramik (porselen) Kaplamalar

Tıpkı doğal dişleriniz gibi göründüğü için estetiktir. Metal alerjisi olan insanlar için ideal bir seçimdir. Özellikle geceleri diş sıkma (BRUKSİZM) alışkanlığı varsa sorgulanabilir.

Birkaç çeşit porselen kaplama vardır:

*Zirkonyum kaplamaları en dayanıklı ve doğal görünümlü diş kronlarıdır. Dezavantajları, yüksek fiyatlarıdır.

*E-max (Empress) kaplamalar muhtemelen en estetik kaplamalardır. Ön dişlerin restorasyonu için gittikçe daha popüler hale gelmektedir. Köprü seçeneklerinde ilk alternatif değillerdir.

*CEREC kaplama diğer kaplamaların aksine, diş hekiminize sadece bir kez ziyaret edilmesini gerektirir. Dezavantajı çok yüksek fiyatlarıdır.

-Resin Kaplamalar

Bu kaplamalar doğal dişe benzer ve estetiktir. Ekonomiktir.  Diğerlerine göre zayıf ve kırılgandırlar, zamanla renkleri değişebilir.

-Metal Altyapılı Porselen

Kaplamaların içinde metal bir destek, üstünde porselen bulunur. Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olmadığı için doğal dişlerle renk uyumu zordur.

Porselen ve metal birleşiminde ki çizgi, diş eti seviyesinde görülebilir. Diş etleri çekildiğinde siyah bir yansıma olarak daha belirginleşir.

Diş Kaplamalarının Kullanım Süresi

İdeal kullanım ömürleri 5-10 senedir. İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri süreyi uzatabilir.

Diş Kaplamanızı daha uzun süre kullanmak için yapılması gerekenler,

1. Günde iki kez fırçalayın

2. Her gün diş ipi kullanın.

3. Bruksizm var ise tedavi olun, tırnak ısırma ve kutu-şişe kapak açmalarından kaçının.

4. Kaliteli bir diş fırçası, diş macunu, ağız çalkalama suları ve diş ipi kullanın. Kaplamalarınız dişinizi korusa da, diş etlerinizi korumak sizin görevinizdir.

5. 4. Maddeye ilave olarak Köprü ve/veya implant kaplamanız varsa köprü altı ipleri ve basınçlı ağız duşları kullanabilirsiniz.

6. Diş / Kaplama / dolgularınızla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, diş hekiminizle görüşün.

7. Altı ayda bir düzenli bir diş muayenesi programlayın.

8. Tedavi sürecinde geçici kaplama uygulandıysa, yapışkan veya sert yiyeceklerden ve o tarafla çiğnemekten kaçının.

Bir Dental kuron (Diş Kaplama) ve Veneer (ön yüz kaplama) arasındaki fark nedir?

Veneer, ön diş yüzeyini kaplar, dental kuron tüm dişinizi kaplar.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

Dis Kaplama Köprü Dental Kuron Köprü

Dis Kaplama Köprü Dental Kuron Köprü

“Diş kaplama ve Köprü (Dental Kuron ve Köprü)” için bir yanıt