Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Zirkonyum Kaplamaları

Zirkonyum Kaplamaları

Aşırı dayanıklılığı ve doğal görünümü sayesinde Zirkonyum kaplamaları gittikçe daha popüler hale geliyor.

Zirkonyum Kaplama Porselen Seramik Estetik Kozmetik
Zirkonyum Kaplama

Dental Zirkonyum nedir?

Dental Zirkonyum, toz halinde bir zirkonyum formu olan zirkonyum dioksittir (ZrO2). Zirkonyum kaplamaları, metal altyapılı kaplamaların estetik dezavantajları yüzünden terk edilmeye başladığı şu dönemde en güçlü diş-köprü kaplamaları olarak öne çıkar. 1789’da M. H. Klaproth adlı bir Alman kimyagerin icat ettiği bir silikat olan zirkonyumdan yapılmıştır. 1960’lardan bu yana, Zirkonyum’un çeşitli tıbbi kullanımları vardır. Aşınmaya dayanıklı olması ve %100 biyouyumu olması nedeniyle Zirkonyum, kalça, parmak ve kulak ameliyatlarında çeşitli protezlerde kullanılmaktadır.

CAD CAM teknolojisi kullanılarak yapılabilir. CAD, Bilgisayar Destekli Tasarım ve CAM, Bilgisayar Destekli İmalat anlamına gelir.

Cad-Cam

Zirkonyum Kaplama Olmasının Avantajları

Zirkonyum diş kaplamaları için en çok seçilen malzemelerden biri haline gelmiştir ve birçok avantajı vardır:

*Üstün görünüm:

Zirkonyum doğal olarak beyaz olduğu için, kalan dişlerinizle uyum sağlar. Zirkonyum yarı saydamdır, bu nedenle doğal dişlerinizin yarı saydamlığını taklit etmeye yakındır.

*Daha güvenli bir gülümseme:

Zirkonyumun diş eti çizgisinde siyah metal yansıması yoktur. Gülümseme esnasında bu daha belirgin görünebilir. Metal altyapılı porselen daha önce popülerdi, ancak porselen tabakanın altında metal bir altyapı vardır.

*% 100 biyouyumlu:

Şu ana kadar Zirkonyum kaplama alerjisi bildirilmemesi yüksek güvenilirlik sağlar.

*Olağanüstü sert:

Zirkonyum blok en güçlü kaplamadır, aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilir. Porselenlerin aksine ufalanmaz. Eğer iyi korursanız sonsuza dek ağzınızda kalabilir. Ayrıca çiğneme veya ısırma kuvvetlerini iyi tolere eder.

*Çok yüksek bir bükülme mukavemetine sahiptir:

Zirkonyum, bükülme dayanımı 1200 MPa’dır. ( Emaxlerde yaklaşık 900 MPa çıkabilir.)

*Dişinize iyi yapışır:

Zirkonyum kaplamaları da metal destekli porselen kaplamalar gibi kesilmiş dişlerinize iyi yapışır.

*Metal içermez:

Birçok insan mükemmel fiziksel özellikleri nedeniyle altın kaplamaları tercih ederdi. Artık günümüzde görünüm insanlar için daha önem kazanmıştır. Bazı insanlar vücutlarında metal bulundurmaktan da hoşlanmazlar. Zirkonyum onlar için en uygun olanı sunar.

Zirkonyum Kaplama Porselen Seramik Estetik Kozmetik
zirkonyum altyapılı prova
Zirkonyum Kaplama Porselen Seramik Estetik Kozmetik

zirkonyum altyapılı porselen bitim

Zirkonyum Kaplama Kullanmanın Dezavantajları

*Karşı dişleri yıpratabilir:

Zirkonyum kaplamaları çok sert olduğu için, doğal dişlerinize karşı yüksek aşındırma sergiler işte bu yüzden CAD-CAM ile oluşturulan blok zirkonyum gövdeleri üzerine sıklıkla porselen uygulanmaktadır.

*Sekonder çürük / diş çürüğü:

Bir başka dezavantaj, kaplamanın kendisi neredeyse tahrip edilemez olsa da; Sert malzemenin diğer dişlere sürtünmesinin neden olabileceği iç hasar farkedilemez.

*Pahalı:

Zirkonyum kaplamaları diğer kaplamalardan daha pahalı olabilir. Ancak, ekonomik durumunuz iyi ise neredeyse bir kerelik uzun bir yatırım gibi düşünülebilir. Düşük maliyetli bir kaplamayı tercih ederseniz, kolayca parçalanabilir ve uzun vadede size pahalıya mal olabilir.

Zirkonyum kaplama nasıl hazırlanır?

Tek bir Zirkonyum bloğundan hazırlanır ve tek parça Zirkonyum olarak bilinir. Bu nedenle kırılma, aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidirler. Üzerine porselen uygulanan bir altyapı olarak kullanılabileceği gibi tek başına da uygulanabilir.

https://www.envergurel.com/emax-kaplamalar-emax-kuronlar/

https://www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

Zirkonyum Kaplama Porselen Seramik Estetik Kozmetik

Zirkonyum Kaplama Porselen Seramik Estetik Kozmetik