Kategoriler
Diş Hekimi Enver Gürel

Mini Diş implantları (Overdenture protezler)

Mini Diş İmplantları

Dental implantlar iki tiptedir. İmplantın çapına göre değişir. Küçük çaplı implantlara genellikle Mini implantlar denir. Mini dental implantlar 3 milimetre ve daha küçük çaplara sahiptir.

Dişlerini kaybetmiş hareketli protez kullanan hastalar bu mini dental implantları çok faydalı bulmaktadır. Hareketli protezinin kolayca sabitlenmesine yardımcı olur.

all on 4 ve 4implant ile protez
Üst çenede tavsiye edilen 4 implant ve overdenture protez

Hareketli protezi olan hastalar genellikle çeneleriyle ilgili problemlerle yüzleşir, ancak mini diş implantları onların sorunlarını çözmelerine yardımcı olur.

Mini dental implantların çapları genellikle 1,8 mm ila 2,9 mm arasındadır. Aynı zamanda çeşitli uzunluklara sahiptir. Mini implantlardaki uzunluk çaptan daha önemlidir, çünkü çekme gücü gerçekte implantın uzunluğuna dayanır. Protez içinde kalan tutucu parça, diş protezini, kemiğe tutturmak için implanta bağlar.

Protez içinde tutucu parçaların, O-ring, kare ve dikdörtgen gibi şekilleri bulunur. Bu şekiller çok yaygındır. Tutucu parça tasarımları arasında O-ring şekilleri, gevşek protez problemini çözmek için en popüler olanlardır.

www.instagram.com/dis_hekimi_enver_gurel/

https://www.envergurel.com/amalgam-dolgu-ve-sokumu-smart-protokol/

İmplant Markaları Önemli midir?

Günümüzde farklı ticari firmaların çeşitli boy ve çaplarda implantları bulunmasına rağmen çene kemiklerinin etrafında ki anatomik koşullar nedeniyle implant yapımının zorlaştığı durumlar için alternatif uygulamalar (sinüs lifting, kemik ogmentasyonları vb.) bulunmaktadır. Bununla birlikte bu uygulamalar maliyetleri ciddi anlamda yükseltmektedir. Başarı oranları da tedavinin zorluğuna göre değişmektedir.

Uygun şartlarda yapılan implantların kemiğe kaynama (osseointegrasyon) süreleri kemik yoğunluklarına göre değişmekle birlikte alt çenede 1-2 ay, üst çenede 2-3 aydır. Yapılacak artı kemik uygulamaları sürenin uzamasına neden olabilir.

Dental İmplant Konforunu Yaşayın

Dişlerinize olan güveniniz, hem kişisel hem de profesyonel olarak kendiniz hakkında neler hissettiğinizi etkiler. Belki de gülüşünüzü eksik dişlerden kaynaklanan boşluklar yüzünden gizlersiniz. Belki takma dişleriniz güvende hissettirmez. Çiğneme konusunda zorluk çekiyorsunuzdur. Tekrar güzel gülümsemek, konuşmak, rahatça ve güvenle yemek yemek istiyorsanız diş implantları, tıpkı kendi dişleriniz gibi görünen ve hissettirebilen dişlerdir!

Tecrübeli bir hekim tarafından yerleştirme, özenli hasta ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri gibi uygun koşullar, implantların ömrünü çok uzatır. Uzun süreli çalışmalar implantlar için başarı oranlarını daha da yukarılara çekmektedir.